Top answers

All subjects
All levels

A runner of weight 588N runs at a speed of 8 miles/hr. What is the kinetic energy of the runner? Determine the power exerted by the runner over a distance of 10m.

KE = 1/2mv^2m = 588/9.8 = 60 kgv = 8 miles/hr = 3.56 m/sKE = 379 JP = E/tt = d/v = 10m/3.56m/s = 2.81 sP = 135 W

Answered by Eliza D. Physics tutor
2329 Views

Discuss John Milton's Refashioning of Existing Genres and Conventions to Meet 'Fresh Occasions'

Milton constantly adapts, and refashions, the English, and classical, poetic traditions in which he repeatedly and explicitly places himself. This often takes the form of the religious (seen in his Na...

Answered by Jack C. ELAT tutor
1176 Views

Consider the Significance of Suffering in Wordsworth's Lyrical Ballads

In days ‘of dereliction and despair’[1], the first Lyrical Ballads register poverty, fear, hunger and displacement, with its focus on bereft and suffering figures, the term ‘Ballads’ itself repre...

Answered by Jack C. English Literature tutor
3316 Views

How does Shakespeare present the theme of power in King Lear?

PlanIntro: power is something desirable and fundamental to many characters identities; but ultimately proves to be hollow, ephemeral, and destructivePoints to consider:How characters like Lear and Edmund ...

Answered by Solomon H. English tutor
3346 Views

What should a good personal statement include?

A great personal statement will show universites that you are so curious about the course you are applying for you that you want to study it independently for three years.
The ways to achieve this? ...

Answered by Siam R. Personal Statements tutor
1721 Views

We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2025

Terms & Conditions|Privacy Policy
Cookie Preferences